Nátěry vhodné pro děti a důležité tipy k natírání

Rodiče to dobře znají. Děti vše osahávají a často i ochutnávají. Hračky, nábytek, vlastně cokoliv. Proto když plánujete renovaci předmětů v domácnosti s dětmi, musíte myslet hlavně na jejich zdraví a vybrat barvu nebo lak přímo určené pro ty nejmenší i jejich zvídavé jazýčky.

Barvy a laky použité v domácnosti s dětmi by proto měly vždy splňovat bezpečnostní normu ČSN-EN 71-3, která vám zaručí jejich nezávadnost. Tuto informaci najdete na etiketě výrobku, která je pro rychlou orientaci často označena obrázkem dětské hračky nebo obličeje.

Výběr barvy a laku pro dítě

Mezi nejoblíbenější materiál pro dětský nábytek i hračky patří dřevo. To by samozřejmě mělo být natřené, aby bylo bezpečné, dobře omyvatelné a aby vydrželo pěkné. U dřeva se běžně pod vrstvu vrchního nátěru dává impregnační vrstva, kterou ale musíme v případě natírání předmětů pro děti vynechat. Obvykle totiž obsahuje látky, které by rozhodně neměly přijít do styku s dětmi.

Stejně tak nevhodná je i většina obvyklých barev a laků. Platí to o syntetických, ale i o vodou ředitelných barvách, které jsou jinak mnohem zdravější a ekologičtější. Pro dětské ožužlávání to však nemusí stačit. Takže pokud myslíte na zdraví svých dětí, barva nebo lak zkrátka musí splňovat již zmiňovanou normu ČSN-EN 71-3.

My v CYANu zákazníkům s dětmi obvykle doporučujeme tyto spolehlivé a nezávadné barvy a laky: COLORNAL MAT, Balakryl Uni, Akrylcol mat/lesk, Profi olejová lazura O1020 a Profi lazura S1025.

Impregnační nátěr nahradíte jednoduše

Jak bylo řečeno, impregnační nátěr není pro předměty pro děti vhodný. Ale snadno ho můžete nahradit použitím vybrané barvy nebo laku vhodného pro děti. Nátěr nařeďte víc než je běžné pro obvyklé natírání a aplikujte na předmět. Tím se volná vlákna dřeva nadzvednou a vy je poté důkladně obruste. Dejte si opravdu maximálně záležet, protože jakákoliv nejdrobnější tříska, naštípnutí či ostrá hrana může vašemu dítku způsobit zranění.

Během této přípravy se navíc volná vlákna dřeva zapustí do materiálu, čímž se dřevo zpevní a vydrží delší dobu pěkné.

Postup natírání

Po “impregnačním nátěru” ve formě řídké vrstvy barvy nebo laku přichází na řadu samotný vrchní nátěr. Jedna zásadní rada: plechovku barvy nikdy neprotřepávějte! Pouze by se v ní vytvořily vzduchové bubliny, které by byly po natření předmětu viditelné a značně by vám zkomplikovaly práci.

Použití vodou ředitelných barev: barvu zamíchejte jakýmkoliv vhodným dřevěným míchátkem. Pro aplikaci si pořiďte ideálně štětec s delším vláknem (klidně i umělým). Tyto barvy totiž vyžadují silnější vrstvu, které jednodušeji docílíte právě s takovým štětcem.

Použití syntetických barev: vyberte si štětec s kratšími a pevnějšími štětinami, které usnadňují práci a pomůžou k lepším výsledkům.

Natírání předmětů v domácnosti: nátěr stačí nanést ve dvou vrstvách. Po první vrstvě povrch co nejjemněji zbruste, aby byl výsledek hladší a vydržel delší dobu perfektní.

Natírání předmětů do exteriéru: nátěr naneste ve třech vrstvách. Po prvním i druhém nátěru opět co nejjemněji zbruste.

Natírání větších ploch: doporučujeme využít váleček s molitanem uvnitř. Skvěle vsákne barvu, usnadní vám práci a zároveň jeho tvrdší chloupky propíchají a odstraní bublinky, které by při natírání mohly vznikat. Výsledek bude opravdu pěkný a hladký, přestože budete mít méně práce.

Zkuste naši tajnou zbraň

Když k nám do obchodu přijde starostlivý rodič, rádi doporučujeme barvy COLORNAL MAT. Jednak víme, že s nimi dosáhnete dobrých výsledků, a navíc je firma opravdu zodpovědná a běžné nechává testovat i své produkty, u kterých tuto povinnost nemá. Snaží se totiž vyrábět produkty s maximálním ohledem na zdraví dospělých, dětí i přírody.

Barvy COLORNAL MAT splňují normu ČSN-EN 71-3, a kromě toho mají i atest pro přímý styk s potravinami. Pokud tedy hledáte barvu pro dětskou kuchyňku a nádobí, jde o perfektní volbu. Barvy se ale samozřejmě hodí i pro kovové předměty, dřevěný nábytek, domečky, hračky a jiné.

Potřebujete radu ze světa barev?

Jsme tu pro vás a v barvách, lacích, nátěrech a všem okolo se vyznáme. V naší online poradně CYAN najdete řadu užitečných článků a postupů a v naší prodejně zase osobní pomoc na míru.

Přijďte, budeme se těšit.

Nejnovější články

Další články autora