Co s přestárlou a nevzhlednou heucherou? Stačí jeden řez a bude „jako nová“

Každá rostlina potřebuje jednou za čas radikální přeměnu, po které nabere nový dech. V případě heuchery nejde o nic složitého a uvidíte, že po tomto omlazujícím zákroku bude opět růst do krásy.

Před několika lety jsem si koupila krásnou heucheru. Několik sezón vydržela krásná a hustá. Letos však po zimě zůstala jakási žádná – trčí z ní tlusté větve a má ošklivé listy. Co mám s ní udělat? Zdena, Zlaté Klasy

Heuchery patří mezi trvalky, které v záhonu vydrží dlouhá léta, ale jejich nevýhodou je, že poměrně brzy začnou stárnout a jejich půvab se časem vytrácí. Nic však není ztraceno.

Heuchere se stačí trochu pověnovat a její krása se poměrně rychle vrátí. Pokud vám už rostlinka takto přestarla, je čas na to, abyste ji vykopali ze země. Na trsu budete jednoznačně umět rozlišit hrubé a dužnaté stonky, na jejichž vrcholech rostou listy.

Tyto stonky odřízněte až po místo rozvětvení a nechte někde ve stínu na chráněném místě zaschnout řezné rány (alespoň dva dny), aby později nedošlo k jejich zahnívání. Nemusíte se bát, že vám řízky uschnou – stonek skrývá v sobě velký objem vody, který budoucí nové rostlince vydrží velmi dlouho.

Ztrácejí čemeřice na své kráse? Dopřejte jim po jaru omlazovací kúruZtrácejí čemeřice na své kráse? Dopřejte jim po jaru omlazovací kúru
Připravte si místo, kde chcete mít heucheru osázenou. Zemi dobře prokypřete a případně přidejte i kompost na obohacení živinami. Do připravené země vyhloubejte jamku a vložte do ní řízek tak hluboko, aby v nadzemní části zůstala pouze listová růžice. Zemi dobře utlačte a zalijte.

Nejnovější články

Další články autora