Jak zužitkovat nevyužité či rozbité obkládačky?

Máte-li originální nápad a chuť mít doma na zdi funkční obklad nepodléhající aktuálním módním trendům, které jsou často již okoukané a fádní, můžete si poměrně jednoduše a za levný peníz vytvořit přímo umělecké dílo, uzpůsobené vašemu vkusu a stylu bydlení. Věřte, že zaujme a okouzlí každou návštěvu.

Takový nápad dostala i moje manželka Katka. Inspirovala se desítkami fotek na internetu, následně si vyrobila maketu tulipánů z tvrdého papíru a pustila se do výroby. Dnes vám prozradíme návod, jak na to.

Budeme potřebovat:

Na mozaiku:

pracovní stůl
širokou desku, například. OSB
sklotextilní (armovací) síťku
fix
keramické obkládačky a dlaždice různých barev – mohou být i rozbité nebo poškozené (nejlépe stejné, resp. podobné tloušťky)
lepidlo Duvilax
malý štětec
kladivo
štípací kleště
klasický pilník na kov
pinzetu na menší úlomky
K instalaci (nalepení) hotové mozaiky:

flexibilní lepidlo na obklad
odlamovací nůž
zubové hladítko pro nanášení lepidla
spárovací hmotu
Připravíme si stůl s plochou odpovídající minimální velikosti mozaiky. Když bude větší, nevadí. Na stůl položíme starou desku, resp. podložku podobného rozměru, např. zbývající OSB desku. K čemu je potřebná, si vysvětlíme později.

Podle přesného rozměru mozaiky si ustřihneme potřebný kus sklotextilní síťky. Vystříme ji na podložku na stole a zatížíme její okraje a rohy. Vzor mozaiky, v našem případě tulipán, si fixem obkreslíme podle šablony na síťku.

Nejnovější články

Další články autora