Staňte se ekologičtějšími zahrádkáři nebo 6 tipů, jak na škůdce a nemoci přírodní cestou

Když se ve vaší zahradě vyskytnou škůdci nebo trápí rostliny nemoci, než sáhnete po chemii, vyzkoušejte do boje zapojit samotnou přírodu. Zahrada je tím správným místem, kde bychom měli začít myslet ekologicky, proto volme chemii jen jako poslední a krajní možnost.

Během sezóny se při pěstování okrasných a užitkových rostlin vyskytne mnoho menších či větších problémů. Mnoha předejdete správnou volbou pěstitelského místa a optimální péčí, hlavně vyrovnaným přísunem vláhy a doplňováním živin.

V ekologické zahradě k tomu lze využít různé druhy hnojiv na přírodní bázi. Pro léto bývá typický i častější výskyt chorob, škůdců a rozrůstání plevelů. I na to existují díky přírodě různá řešení. Uplatnit můžete nejprve staré, osvědčené recepty. Po chemii sáhněte až v případech, kdy problém nabude většího rozměru.

Rostliny proti mšicím
Využít můžete výluh z natě kopřivy nebo zákvas. Ten si připravíte tak, že 1 kg listů v sudu zalijete 5 l vody a necháte na polostinném místě stát 14 dní.

Potom vše scedíte, zředíte (1 : 10/zákvas: voda) a použijete k ošetření rostlin, které jsou napadeny mšicemi. Proti mšicím účinkuje i výluh z lopuchových listů nebo pelyňku.

Postřik proti puklicím
Připravit si ho můžete z vyluhovaných kapraďových listů. Nadrobno nasekáte za košík nasbíraných listů kapradí, zalijete 10 l vody a necháte louhovat asi 3 dny. Neředěný výluh můžete aplikovat po scezení přímo na napadené části rostlin. Funguje i proti mšicím.

Vratičům proti housenkám
Během léta najdete rozkvetlý vratič velmi jednoduše. Tato rostlina vypadá dobře ve váze, její květenství lze i sušit, zároveň poslouží k ochraně zeleniny.

Nejnovější články

Další články autora