Dana se nebála do venkovského domu vnést kousek industriálu. Vytvořila okouzlující domov plný pohody

Nevelký přízemní dům upravila a zařídila máma dvou dětí postupně – tím, co bylo jejímu srdci blízké, podle potřeb rodiny, které přinášel život. A podařilo se jí v něm vytvořit neuvěřitelnou atmosféru pohody.

Rozloha: 108 m2, rodinný dům

Danka je skutečně inspirativní a velmi činorodá osobka, která má o mnoha věcech obdivuhodný přehled, neustále se něco nového učí a pouští se do nových projektů.

Od prvního momentu bylo jasné, že tento dům zformovala do dnešní podoby právě její energie a nápady. I když ho začal stavět ještě otec jejího manžela před téměř 30 lety, ale v „socialistickém“ duchu s dlouhými chodbami, z nichž byly přístupné izolované pokoje. Bohužel nestihl ho dokončit.

rodinný dům působící jako z anglického venkova, s cihlovým fasádním obkladem a upravenou předzahrádkou z keřů, trávníku a vyšších dřevin
Vstup do domu nonšalantně navozuje dojem anglického venkova. Obklad z neomítnutých cihel určuje nejen charakter exteriéru, ale předznamenává také to, co čeká v interiéru. Zdroj: Miro Pochyba

Když se Zoli seznámil s Dankou, nastala změna. V nedokončeném domě se bouraly příčky, aby se dispozice více otevřela. Namísto jednoho z plánovaných pokojů je dnes garáž, aby stavba rozlohou splnila tehdejší podmínky na úvěr ze SFRB – méně než 120 m2 obytné plochy.

Nakonec skončili na 108 m2, což je podle Danky tak akorát – je to určitě víc než běžný byt, navíc mají k dispozici parádní terasu a velkou zahradu. „Každý tady má svůj koutek, každé z dětí má vlastní pokoj… Na bydlení i na úklid je to tak akorát,“ směje se.

Minimalismus s usmátým obličejem
Ne, nezbláznila jsem se, vím, že tento dům má se strohými formami pramálo společné. V tomto případě se však nejedná o formu, ale o podstatu fungování jeho obyvatel.

„Nekupujeme zbytečnosti. Máme jen to, co opravdu potřebujeme a používáme,“ shrnuje Danka. Díky minimalistickému šatníku tak rodině stačí minimum skříní, takže dům, ač není velký, nepůsobí zaklizeně.

Minimalistické vybavení kuchyně zase optimálně ladí s její velikostí a také se způsobem jejího zařízení. Na otevřených policích totiž můžete mít jen to, co pravidelně používáte, jinak jste odsouzeni k neustálému čištění toho nepoužívaného.

venkovská menší kuchyně, s jednoduchou kuchyňskou linkou se závěsy v dolní části místo dvířek, po obvodu boční cihlové zdi jde otevřená police na vše potřebné, od kuchyňské linky je výhled do zahrady domu-edit
Kuchyně je přesně taková, jakou Danka chtěla – taková, kde je všechno po ruce, bez dvířek as policí namísto horních skříněk. Vybavení je minimalistické – je zde jen to, co se běžně používá. Za závěsem je malá chladnička a před myčkou upřednostnila Danka dvoudřez pod oknem.

Kuchyně má opravdu skromné ​​rozměry, a přestože Danka s manželem chvíli zvažovaly možnosti na její zvětšení, nakonec se rozhodli, že zůstane u starého.

Jídelní stůl je situován logicky – naproti kuchyni. Jeho kovovou podnož vyrobil kamarád, prkna jsou zbytky z terasy. Danka je upravila přírodní octovou patinou, stejně jako další kusy nábytku v obýváku. Jídelní kout doplňují židle ze starožitnictví a dřevěné předměty z jejího oblíbeného internetového obchůdku 50ARCHES.

Nejnovější články

Další články autora