Manuál, jak si zařídit novou kuchyni: Osvětlení. Police versus skříňky, co je lepší?

V poslední části o zařizování kuchyně si posvítíme na vhodné osvětlení a probereme, jestli se do kuchyně více hodí police nebo skříňky.

Jsou pravidla, která je třeba brát v úvahu při výběru a montáži svítidel v kuchyni, ale často se podceňují.

Pokud do kuchyně volíte centrální svítidlo, vyvarujte se velkým a příliš dlouhým lustrům. Mohly by překážet komfortnímu a bezpečnému pohybu po kuchyni.
Bodová, na rampách nebo přisazená stropní svítidla jsou do kuchyně ideální. Zbytečně neexperimentujte, designové lampy zavěste nad jídelní stůl.
Mezi deskou stravovacího pultu a visací lampou by měl být dodržen odstup alespoň 60 cm. V případě pracovní desky ještě o 20 cm více.
Praktická stránka za peníze navíc stojí. V moderních kuchyních stačí jemný úder nebo pohyb rukou pod senzorem zespoda skříňky a zabudované přídavné světlo nad pracovní deskou se rozsvítí.
Jaké světlo nad ostrůvek?
Jelikož je odčleněn od zbytku pracovní plochy, umožňuje to zvolit jiný druh osvětlení. Ideální ať je visící a dostatečně velké, aby osvětlilo celou jeho plochu. Rovnoměrné osvětlení zaručí i více visících lamp ve výšce 80 cm nad deskou.

Bílá minimalistická kuchyňská linka s mramorovou zástěnou, bílými lampami nad ostrůvkem
Zdroj: Dunelm

Jak osvětlit pracovní plochu?
Zabudované bodové osvětlení, světelné LED pásy, ale také podsvícení celého spodku horních skříněk. To vše připadá v úvahu jako vhodný kandidát pro osvětlení pracovního prostoru na kuchyňské lince, které se hodí do současných moderních kuchyní. Heslem je: Neviditelné ve dne,
maximálně výkonné večer.

Jak ozvláštnit atmosféru?
Náladové osvětlení stále častěji pašujeme i do kuchyně. Důvodem je zřejmě otevřený denní prostor, kdy je kuchyň součástí obývacího pokoje a naopak. Vnitřní osvětlení zasklených horních skříněk nebo polic je tedy mimořádně efektním prvkem, který během večerů dotváří klidnou náladu v celém interiéru.

Jak dosáhnout propojení?
Pokud jsou v kuchyni linka, pult a jídelní stůl blízko u sebe, svítidla slaďte.
Nemusí být nutně z jedné série, ale rozhodně jim najděte společné téma. Ať už tvar, materiál nebo barvu. Ať je stejný i odstín světla, aby se vám v místnosti nebilo žluté světlo s bílým.

Jak se odlišit?
Pracovní plochu v kuchyni můžete osvětlit i lampou ze zcela jiného soudku. Co takhle vyzkoušet nástěnné svítidlo na ohebném nebo pohyblivém kloubu? I to je cesta a mise je splněna!

Na co ještě myslet při osvětlení kuchyně?
Pro funkční osvětlení kuchyně je nutno přihlížet k její velikosti i prostorovému uspořádání.

1 Zlatým obecným pravidlem pro naše domácnosti je používat
nepřímé rozptýlené světlo, nejlépe bez velkých kontrastů. Technické
normy říkají, že v kuchyni by mělo být 300 lumenů/m².

2 Pro kvalitní osvětlení kuchyně je zapotřebí jedna stropní svítilna nebo rovnoměrně rozložená bodová světla, která zajistí dostatek světla v místnosti. K tomu je třeba přidat jak plnohodnotný zdroj světla nad každou pracovní plochu, tak osvětlení stolovacího koutu. Každou zónu byste měli ovládat samostatně.

3 Výšku svítilny zavěšené nad ostrůvkem, barovým pultem nebo poloostrovem vycentrujte tak, aby neoslepovala a nepřekážela žádnému dospělému členu domácnosti.

Nejnovější články

Další články autora