Jak vybrat vchodové dveře?

Nedílnou součástí fasády a jejím architektonickým prvkem a často i součástí prvního dojmu jsou vchodové dveře. Kromě estetické stránky jsou velmi důležité jejich tepelně izolační vlastnosti a bezpečnost.

Vchodové dveře bývají většinou jednokřídlé s doporučenou minimální šířkou 900 mm a výškou 2 100 mm, dnes se však běžně vyrábějí také vyšší dveře, například 2 400 mm. Je vhodné, aby měly alespoň malou průsvitnou výplň – pro vizuální kontakt s okolím a přísun denního světla do většinou tmavého zádveří. Výplň by měla být z bezpečnostního a izolačního trojskla.

Dřevo, plast, ocel a hliník
Materiál vchodových dveří by měl korespondovat s materiálem všech otvorů na domě. Většina vchodových dveří má sendvičovou konstrukci, která se skládá z rámu s kovovou výztuží, z tepelné izolace a vnějšího pláště ze dřeva, plastu, hliníku či oceli.

V nabídce naleznete i dveře kombinující dva materiály, například odolný hliníkový vnější plášť doplňuje ze strany interiéru teplé dřevo. Hliník, ocel a plast jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Dřevo vyžaduje obnovu nátěrů. Plastové dveře bodují s nejnižší pořizovací cenou, dřevěné s přirozenou kresbou, hliníkové a ocelové s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a vysokou odolností proti vloupání.

vchodové dveře
Pokud váháte, zda pravé nebo levé dveře, rozhodne za vás vnitřní dispozice domu. Měli by se otevírat ke stěně, abyste měli při vstupu do zádveří výhled na celou místnost a dveře vám nebránily v manipulaci s většími věcmi, například s kočárkem.

Při koupi dveří se informujte io těsnicím systému v oblasti zámku, závěsů. Jistou kvalitu máte v případě dvojitého těsnění na všech stranách dveří a kartáčového utěsnění ve spodní části dveřního křídla. Doplňky vstupních dveří, které také ovlivní jejich vzhled, jsou kliky, klepadla, poštovní schránky, průzory. Ideální je, když je na dveře montuje výrobce dveřních výplní. Navíc je můžete doplnit zabudovaným elektrickým otvírákem či komunikačním zařízením.

bezpečnostní dveře
Vstupní bezpečnostní dveře EXTERIOR+ od společnosti SHERLOCK®, ASSA ABLOY jsou spolu s kováním a vložkou certifikovány ve 3. bezpečnostní třídě. Spolu se speciální zárubní mají certifikovaný součinitel tepla U = 0,88. Lze je vybavit elektronickým vrátným, na výběr jsou 4 voděodolné povrchové úpravy, mohou být oboustranně stejné nebo různé – sladěné s exteriérem a interiérem vašeho domu. (Foto Sherlock)

Bezpečnostní parametry vchodových dveří
Podle úrovně zabezpečení se dveře dělí do šesti tříd. A protože pro většinu z nás je na prvním místě bezpečnost, měli byste si vybrat model se širší dveřní výplní, bezpečnostními panty, vrstvenými skly, zámkovou vložkou s vyšší bezpečnostní třídou a minimálně tříbodový automatický zámek. Doporučuje se minimální bezpečnostní třída, požární odolnost dveří má být minimálně 30 minut a jejich neprůzvučnost 37, 39 nebo 42 dB. Součinitel přechodu tepla UD musí být v případě pasivního domu nižší než 0,80 W/m2K.

Nejnovější články

Další články autora