V každé zahradě jsou místa, kde je pěstování rostlin složitější a většinou je spojeno s řadou předchozích neúspěšných pokusů. Mohou to být různé tmavší kouty, úzké prostory nebo rohy. Ani tato stanoviště však nemusí zůstat bez zeleně.
Stačí si zvolit správné druhy či kultivary a pochmurná místa odhalí svoji zajímavější podobu. Je několik rostlin, kterým vysazením na tato místa určitě neublížíte. Do zkrášlení problematického zákoutí je třeba se pustit co nejdříve na jaře.
Rostliny do problematických koutů zahrad
Kontryhel (polost)
Okouzlující a půvabná nižší trvalka. Alchemilka (Alchemilla mollis) je nenahraditelná ve venkovských zahradách. Má atraktivní vějířovité listy a limetkovozelené květiny, které se tvoří v létě. Je ideální pro lemování cest a záhonů ve stínu. Volně se rozmnožuje samovýsevem
Kvete: červen – červenec
v x š: 40 x 40 cm
Blyskáč (hluboký stín, polostín)
Přestože jsou porosty plné svěžích listů a sytě žlutých květů třpytky (Ranunculus ficaria) známé zejména z volné přírody, této houževnaté rostlině se bude výborně dařit iv zahradách, zejména těch, které mají přírodní charakter. Snadno se rozšiřuje, má v oblibě vlhkou i sušší půdu. Po odkvětu se ztrácí.
Kvete: březen
v x š: 15 x 30 cm
Bradník (polosteň)
Naberte odvahu a vyzkoušejte tuto zajímavou tmavolistou vždyzelenou trvalku. Bradník (Ophiopogon planiscapus ‘Nigrescens’) nabízí téměř černé trávovité listy a nenápadné růžové zvonkové květy. Prosperuje v polostínu v humózní a mírně vlhké půdě. Vytváří souvislé porosty.
Kvete: červen – srpen
v x š: 25 x 30 cm
Cesmína (toulavý stín, polostín)
Odolná, stálezelená a hustě olistěná dřevina. Cesmína vroubkovaná (llex crenata) má drobnější měkké nepichlavé listy. Poroste i tam, kde je málo světla, a po zakořenění snese i sucho. Vybrat lze z několika pěkných kultivarů. Je to nenáročný a dekorativní keř.
v x š: 200 x 100 cm
Fialka (toulavý stín, polostín)
Ani fialky (Viola odorata) by neměly chybět ve venkovských či přírodních zahradách. Tato nízká trvalka poroste i tam, kde se jiným rostlinám nedaří. Po odkvětu vystavuje na obdiv své listy. Vybrat lze z více pěkně kvetoucích kultivarů. Má ráda dostatek humusu a vláhy.
Kvete: březen – duben
v x š: 20 x 25 cm
Fuksie (polostín)
Pěstování mrazuvzdorných zahradních fuksií je stále oblíbenější a možné i v některých našich lokalitách. Osvědčený je například kultivar Mrs Poople. Bohatě kvete, hodí se k výsadbě do volné půdy i květináčů. Potřebuje mírně vlhkou půdu a chráněné teplejší závětrné místo.
Kvete: červen – září
v x š: 30 x 90 cm
Hamamel (polstín)
Tato atraktivní a v zimě kvetoucí dřevina poroste a rozkvete i tehdy, když roste pod vyššími stromy. Netřeba ji stříhat, potřebuje však mírně vlhkou, kyselejší a výživnou půdu. Důležité je vyhradit jí dostatek prostoru. Hamamel (Hamamelis mollis) se vyplatí umístit na dobře viditelné místo.
Kvete: prosinec – únor
v x š: 400 x 350 cm

Jak pěstovat lilie? Základem je správná půdaJak pěstovat lilie? Základem je správná půda
Hluchavka (hluboký stín, toulavý stín, polostín)
Jedna z nejodolnějších a rychle se rozrůstajících trvalek, která umístěním do stínu neutrpí. Hluchavka (Lamium ‘Purple Dragon’) má přitažlivé stříbřitě zelené listy a množství fialových květů. Roste kompaktně, tvoří souvislé porosty. Potřebuje mírně vlhkou půdu, ale snese i sucho.
Kvete: květen – červenec
v x š: 15 x 60 cm
Hortenze (toulavý stín, polostín)
Jednou z nejkrásnějších dřevin na tmavší a vlhká místa je hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia). Má nádherné květiny a na podzim překrásné vínově červené listy. Potřebuje dostatek místa, kyselejší, výživnou a vlhkou půdu, která nevysychá. Zajímavé jsou i bezlisté větvičky s odlupující se kůrou.
Kvete: červenec – září