Střešní krytina: Jak vybrat tu správnou

Pokud vyberete správnou, nemusíte se obávat silných větrů, přívalových dešťů ani vytrvalého sněžení.

Pro většinu je hlavním kritériem při výběru střešní krytiny její cena. Vedle ekonomického hlediska je však nutné zohlednit i jiné parametry. Především kvalitu, váhu na čtvereční metr, izolační vlastnosti, pevnost, nepropustnost, nasákavost, mrazuvzdornost, životnost, její estetické působení, ale také záruční služby výrobce. Víte, co všechno se za těmito parametry skrývá?

Cena
Na trhu naleznete krytiny od různých výrobců v různých cenových relacích, od levných přes dražší až po luxusní a kvalitnější. Výše ceny závisí na vybraném materiálu, povrchové úpravě nebo barvě. Neplatí zde pravidlo, že dražší krytina je vždy kvalitnější. Ale zároveň platí i to, že levnější krytina není vždy dostatečně trvanlivá a vhodná pro váš typ střechy.

Do investic nezapomeňte započítat i náklady na dopravu. Může se stát, že levnější krytina od vzdálenějšího dodavatele vyjde mnohem více než dražší od místního. Značně se liší také ceny za uložení krytiny. V této souvislosti byste měli vědět, že montáž by měla provádět pouze firma proškolená a evidovaná výrobcem krytiny a ne místní „mistři“, u kterých si neuplatníte záruku.

střešní krytina
Keramické krytiny lze lépe a přesněji tvarovat, proto mají hlubší vodní zámky ve svislém i příčném směru, čímž zajišťují výbornou vodotěsnost na podkladu bez nerovností. (Foto Tondach)

Hmotnost
Znát hmotnost střešní krytiny je důležité zejména s ohledem na stávající krov starších objektů, ale také na správné projektování dostatečně nosné nové konstrukce. V obou případech se o hmotnosti krytiny vhodné pro váš dům poraďte s odborníkem, se statikem, s projektantem střechy nebo montážníkem krovu. Pokud již máte vypracovaný projekt na určitý druh krytiny, je nepřípustné nahrazovat ji jinou.

V zásadě jsou střešní krytiny rozděleny podle hmotnosti na lehké a těžké. Váha lehkých se pohybuje od 5 do 22 kilogramů na čtvereční metr a patří sem asfaltové šindele, plechové krytiny, plastová a vláknocementová krytina. V porovnání s těžkými krytinami mají o něco kratší životnost. Ukládají se na bednění vybavené hydroizolační fólií. Těžké krytiny, ke kterým se řadí keramické a betonové tašky, přírodní břidlice, mají vyšší nejen hmotnost, která je 45 až 70 kilogramů na čtvereční metr, ale také cenu. Ukládají se na předem připravené laťové rošty. Je to náročnější způsob pokládání krytiny, ale odměněn dlouhou životností.

Nejnovější články

Další články autora